czwartek, 23 maja 2013

Polska, województwo śląskie/ województwo małopolskie

Plik:OPN Skała Rękawica.jpg
Kolonie i obozy młodzieżowe na lato 2013

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.png

Jura Krakowsko-Częstochowska

 

Dolina Prądnika

Dolina niewielkiej rzeki Prądnik należy do najbardziej urokliwych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na jej terenie utworzono z najsłynniejszych chronionych terenów w Polsce. Ojcowski Park Narodowy. Leży ona w województwie małopolskim ,w południowej części Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej.
 

Dolina Prądnika w poezji

Dolina Promnik, tak nazwana od potoka, który śrzodkiem jej płynie, iest rzadko widzianą pięknością, kto by ją odczuć umiał. Brzeg nayczystszego tego potoka i obszernieysze ubocza zieloną murawą usłane; wzdłuż zaś ciągną się naywyższe, różnego składu i farby skały, po których wieczne drzewa, na uproszczonym gdzieniegdzie kawałku z ziemi wieszając się, świętość i uszanowanie boiaźliwe dla mieysca tego uważaią, gdyby zamek oycowski, który w dalekości daje się widzieć, położenia tego nie ośmielał, że to dla ludzi, nie dla wyższego iakiego stworzenia piękność ta sporządzona
Tak pisał niegdyś Franciszek Karpiński, a tworząca później w Ojcowie Jadwiga Łuszczewska (Deotyma) „popełniła” taki oto wiersz:
Ręka przeszłości i piorunów dłuto
Rzeźbią tę ziemię ubłogosławioną.
Rajska dolino! Ty jesteś koroną
Na czole Polski przez Boga wykutą.
Od tamtego czasu minęło wiele lat, ale Dolina Prądnika ciągle znajduje miejsce w poezji. Bowiem przyroda inspiruję.
 
Źródło - Jeśli ktoś ma ochotę może na tej stronie znaleźć więcej informacji na ten temat.
 

 

Strzeże drogi maczuga Herkulesa

 
W budowie geologicznej doliny przeważają wapienie jurajskie sprzed 150-180 mln lat. Rozwineły się w nich fantastyczne zjawiska krasowe, na które składają się skalne bramy ,terasy, wąwozy, wywierzyska i leje krasowe. Do najbardziej atrakcyjnych efektów wypłukania wody należa jednak liczne jaskinie (ponad 500). Najsłynniejsze jaskinie:
 



Na terenie Doliny Prądnika znajdują się również dwa fascynujące zabytki sztuki architektonicznej. Pierwszy z nich:

 
Zamek w Ojcowie( nie dotrwał w całości do naszych czasów, obecnie podziwiać można tylko ruiny)
oraz wznoszący się  na północnym krańcu Ojcowskiego Parku Narodowego :
Zamek w Pieskowej skale zachował się w wyjątkowo dobrym stanie.  Budowla należąca do słynnego szlaku Orlich Gniazd (warownych zamków na całej długości Jury Krakowsko-Częstochowskiej) była tłem akcji wielu polskich filmów i seriali , m.in. Stawki większej niż życie, Janosika, Ogniem i mieczem ,czy Reichu. Obecnie zamek jest siedzibą muzeum z ekspozycją zabytkowych mebli i malarstwa.
 




Góra Zoborów

Usytuowana na terenie wsi Podlesice , w centrum Jury Krakowsko-Częstochowskiej (województwo śląskie) ,jest to idealne miejsce dla wszystkich ,którzy chcą wypocząć na łonie natury. Góra ta ma 462 m n.p.m. Oprócz niezbyt trudnej drogi na szczyt oferuję również zapierające dech w piersiach widoki na całą okolice (najpiękniejsze na całej Jurze). Berkowa góra (inna nazwa) jest szczególne bliska sercu miłośników wspinaczki. Na jej zboczach wyrastają 30-metrowe skałki , na których wyznaczono gęstą siatkę dróg wspinaczkowych.




 

Okiennik Wielki

W środkowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej ,mniej więcej w połowie drogi między bardzo popularnymi grupami ostańców w Podzamczu, wznosi się samotna skała:
 
 
Obecnie Okiennik jest popularny głównie wśród wspinaczaczy skalnych. Badania archeologiczne przeprowadzone w ,,oknie" dowiodły ,że już w paleolicie było one schronieniem dla ludzi, a ślady w szczytowych partiach skały świadczą o tym ,że w średniowieczu mogła tu istnieć strażnica lub niewielki zamek.  Wysokość względna Okiennika dochodzi do 50 m. Jest on położony w województwie śląskim ,w środkowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. 






 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz